ARS LONGA.... oli esmakordselt eetris 1968. aasta 3. jaanuaril

26.12.2012 22:35

Fotol: Noorte- ja lastesaadete eatoimetaja Urve Buschmann, režissöör Terje Põder, abi Anne Kärmas, saatejuht Leo Soonpää, assistent Inna Lepp, toimetajad Mariina Mälk, Enn Eesmaa. Fotograaf: Valeri Svintsov, 1977

1960 aastal koondati kõik haridusliku sisuga ja vaatajaid õpetavad saated "Telekooli" rubriigi alla. "Telekool" esitles ka 3. jaanuaril 1968. a  Leo Soonpää   kunstivestluste sarja ARS LONGA, mis püsis saatekavas 10 aastat  ja oli vaatajate  seas ülipopulaarne, seda kuulati ja tsiteeriti, see lõi pretsedendi hariva kultuurisaate populaarsusest.

Karikaturist Hugo Hiibus meenutab ajakirjas "Elukiri" saatejuhti nõnda: "Leo Soonpää oli õppejõudude hulgas lausa nähtus. Ta oli üliväikest kasvu, kandis alati vestiga ülikonda, sellega sobivat lipsu ja heledat särki. Ta loengud olid alati oodatud. Õigeid, nõukogulikke õpikuid veel ei olnud, vabariigiaegseid auditooriumi tuua ei tohtinud. Nii luges ta meile materjali ette peast või märkmeid täis paberilt. Konspekt, mida me usinasti kirjutada vihtusime, oli meie põhiline, sageli ainuke õppematerjal. Soonpää valdas hästi näitlejameisterlikkust, teda oli põnev kuulata. Oma juttu ilmestas ta lõbusate või lausa pikantsete lugudega kunstnikest. Nagu pisikestele meestele ikka, meeldisid talle suuremad ja vormikamad naised. Rubensi maalidest, kus oli nii värvi kui vorme, rääkis Soonpää erilise armastusega."