Telepoisi esimene juubel

02.08.2012 20:59

Joonislaps astus ETV ekraanile esimest korda 1962. aasta 16. märtsil saates Mis on meie linnas uudist?.

1962. aasta Teleleht nr 12 kirjutas seejärel: ”Möödunud reedel toimus meie stuudios tähtis sündmus: väikesed televaatajad said endale uue sõbra. Väikemehel ei ole aga veel nime. Võib-olla aitate teie temale nime leida!  Laste abiga leitigi poisile nimi – Telepoiss. Telepoisi kujundas kunstnik Jaak Palmse (7.02.1931-14.121980) , kes oli ETV kunstnik aastatel 1956-1975. Teleposi sünni juures olid veel lastekirjanik Ellen Niit, toimetaja Helvia Tomson ja loomulikult kogu lastesaadete pere. Et Telepoisil oli energiat küllaga, siis hakkas ta peatselt reisima ja rändama. Nende saadete eestvedajaks oli Helgi Oidermaa, samuti Lilian Põldre ja Tiiu Vahi. Paljudele tolleaegsetele lastele oli TELEPOISS viisaka käitumise etalon. Telepoisi prototüübiks oli tõenäoliselt tollase televisiooni direktori Leopold Piibu poeg Tõnu. Tõnu ja Telepoisi sarnasust kinnitavad ka Tõnu klassikaaslased kunstnik Epp Asper ja kunstiõpetaja Tiina Meeri. Telepoiss hakkas järk-järgult taanduma ekraanilt 1970. aastatel, mil lastesaateid hakkasid vedama Hunt Kriimsilm ja Buratino.

18. septembrist 2002 juhatab Eesti Televisiooni lastesaadete vööndi taas sisse mitu aastakümmet tagasi ekraanilt kadunud Telepoiss. Kunstnik Meelis Arulepa (A Film Eesti OÜ) käe all värskenduskuuri läbi teinud Telepoissi (muusikaline kujunduse autor on Priit Pajusaar) on peetud Eesti teleajaloo parimate kommetega tegelaseks. Teda on iseloomustanud sõbralik naeratus ja viisakas kraaps, millega ta juhatas sisse Lasteekraani. 1966-67 aitas tal lastesaateid juhtida ka Teletüdruk.

Selle aasta kevadel 50aastaseks saanud Telepoiss sai moodsama ilme Pekingi olümpiamängude järel 2008. aastal. „Usun, et uus Telepoiss ei šokeeri kedagi,» naeris Telepoisi värskendusele kaasa aidanud ETV pearežissöör René Vilbre. Vilbre ise on üles kasvanud kombeka ja viksi teletegelasega ning leiab, et julgemaks eetrigraafikaks on aeg igati küps.

«Meie põlvkond julgeb võtta ikoone oma lapsepõlvest ja neid pisut retsida, nendega mängida,» meenutab Vilbre lustlikult.

Koos agentuuri Birds of Paradise kujundaja Daniel Müntineniga sündinud Telepoiss ei ilmunud 25. augustil 2008. a ETV 2 ekraanile sugugi viisaka kummardajana, vaid sootuks kreisima tegelasena.

Kord on ta paljaks pöetud peanupu ja geeliharjaga punkar, kord mütsiloduga hiphoppar, kord aga sitikmustaks võõbatud silmaalustega emopoiss – nooruk, kes võiks kuulata sellist mürgelmuusikat, nagu teevad näiteks noortepundid Mushy või Bedwetters. Nii on püütud tabada nüüdsete noorte elustiile.

«Ta hüppab, tantsib, kuulab muusikat, sõidab rulaga... Meil on vabadus talle veelgi tegevusi välja mõelda, kuigi ega mingit XXX-teemat me ikka ei arenda,» jätab Vilbre otsad lahtiseks.

Paipoisilik kraaps jääb siiski alles – selle liigutusega saab iga ETV 2 saatepäev alguse. Krutskeid täis uus aeg on käes.