ETV esimene värvisaade

27.12.2012 16:28

„1965. a 22. märtsil leppisid NSVL ja Prantsusmaa kokku SECAM värvisüsteemi kasutamises. „Molnija I” abil toimus esimene värvitelevisiooniülekanne NSVLiit–Prantsusmaa. Samal aastal tegi Federico Fellini oma esimese värvifilmi „Giuletta ja vaimud”, Andrzej Waidal valmis „Tuhk.””, kirjutab Hillar Peep oma ETV ajalookäsitluses. Samast saame veel teada, et esimest värvisaadet nägi Eesti televaataja 1967. aasta 8. novembril. Toona oli kombeks, et partei tegi rahvale kingitusi ikka ajastatult, poliitilisteks tähtpäevadeks. Oktoobripühadest hakatigi pidevalt näitama KTV värvisaateid. Esimesena Euroopas hakkas regulaarselt värvisaateid edastama Inglismaa – 1967. aasta suvel. Prantsusmaa, Saksamaa ja Nõukogude Liit alustasid üheaegselt, sama aasta sügisest. Ameerikas algas värvisaadete tegemine 1954. aastal.

Tuntakse palju värvitelevisioonisüsteeme, mis erinevad üksteisest eeskätt värvisignaalide moodustamise ja edastamise viisi poolest. Laskumata sügavamalt tehnilistesse üksikasjadesse vihjame vaid, et PAL kasutab amplituudifaasimodulatsiooni, SECAM sagedusmodulatsiooni PAL on kasutusel Inglismaal, Saksamaal, Soomes, SECAM Prantsusmaal, Venemaal.

ETV esimene oma värvisaade „Värvid must-valgel” läks eetrisse teatavasti 1972. aasta eelviimasel päeval, 30. detsembril kell 20.10.  Saade kestis 20 minutit ja saatejuht oli Rein Karemäe. Vajaliku värvisaate tehnika – Nõukogude Liidus toodetud järjekorras kolmanda aparatuurikomplekti seadsid töökorda tsehhijuhataja Valeri Zaruba, vaneminsener Jüri Tähe, arendusinsener Ain Arens ja mehaanikaosakonna vaneminsener Jako Abe. Võib arvata, et abilisi oli enamgi, kuid käskkirjaga avaldati tunnustust nimetatuile. Esimene värviaparatuuri komplekt töötas juba Moskvas, Ostankinos, teine Leningradi televisioonis.

Eesti televisiooni viimane stuudio (C) sai värviaparatuuri alles 1982. aastal, aga see oli siis juba kolmanda põlvkonna tehnika „Perspektiva”. Ka esimeses, A-stuudios oli selleks ajaks kolmanda põlvkonna värvitelevisiooni aparatuur, viis kaamerat KT-132, millest üks asus liikuval kraanal. Stuudios B töötas 1970. aastal valmistatud teise põlvkonna värvitelevisiooniaparatuur „Teletsentr–CT”. Mingi osa programmist, viimasel ajal küll üha väiksem, oli arusaadavail põhjustel must-valge: vanad filmid, fotod, dokumendid jne.

Esimeseks värvisarjaks oli aga «Mõmmi ja aabits», mida hakati näitama 1973. aastasl. Ehk siis 2013. aasta 18. märtsil  saab tele – Mõmmi 40 aastaseks.

PAL süsteemile läks ETV üle 1999. aasta 4. novembril  ja täielikule TV stereohelile alles 2002. aasta 30. septembril.