Vladimir Lesment - mitmekülgne teleinsener

02.08.2012 21:16

Vladimir Lesment on sündinud 31. augustil 1931. aastal Pihkvas. Ta on lõpetanud Leningradi Täppisteaduste instituudi 1957. aastal raadioinsener-tehniku erialal. Samal aastal asus tööle Eesti Televisiooni, kus ta töötas kuni 2008. aastani. ETV-s on ta järjekindlalt tegelenud tehnilise baasi täiustamise ja kaasajastamisega. Kogu elu on Vladimir huvitunud kollektsioneerimisest. Ta on kogub marke, postkaarte, märke, väikese formaadiga raamatuid. Vladimiri sulest on ajakirjanduses ilmunud hulgaliselt nii erialaseid kui ka üldiselt ajalugu käsitlevaid artikleid ning raamat Tallinna ajaloost.

29. detsembril 1997. aastal tehtud fotol: Leiger Põldma, Vladimir Vovtšenko [istuvad], Hans Sooba, Heino Luurmann, Vladimir Lesment, Valeri Zaruba, Neemi Eeljõe.

Pool sajandit ETV-s töötanud Vladimir Lesmenti elu on sündmuste poolest nii rikas, et ainuüksi nende kirjapanekuks kuluks kümneid lehekülgi peenikeses šriftis. Jõua ainult üles märkida!

50 aastat pole nali! "Minule on kõik need aastad olnud kui üksainus õnnelik päev," ütleb Vladimir Lesment.

"Ma ei kujutle oma elu televisioonis töötamiseta. Just see määrab elu rütmi, sunnib käima ajaga ühte jalga ja mitte sammugi maha jääma," räägib 81 aastane Vladimir Lesment, veidike kohmetunud tähelepanust tema isiku vastu. "Selles pole ju midagi tavatut, et olen ühes ja samas asutuses töötanud 50 aastat. Ja mingit saladust samuti pole. Ma olen paigatruu! Sellega kõik seletubki."

Algus oli vägagi argine: pärast Leningradi Raadiotehnika Instituudi lõpetamist tuli tööd otsima koos isaga – nii oli turvalisem!

Sissekanne tööraamatusse tööle asumise kohta televisioonis, mis tollal sai kõigest pooleteise aastaseks, tehti 1957. aasta 19. aprillil. Sellest daatumist hakati arvet pidama tema tööaastate üle.

Vladimir Lesment ütleb, et tal vedas ka selle poolest, et need olid TV õitsengu ja arenguaastad. Alustada tuli ju täiesti tühjalt kohalt: ise projekteeris aparaadiruumid, ise pani seadmed kokku. Telemaja iga sopi kohta on tal rääkida pikki lugusid, lampide ja kondensaatorite takistustest ning paljust muust.

Aga inimesed? Kaastöötajad olid nii toredad!

"Mul vedas kohe esimesest päevast peale, kui siia tööle tulin," räägib Vladimir Lesment ja lisab: mul vedas ka naisega! Seepärast jääbki pärast tööpäeva aega mitmekesisteks harrastusteks: ajalootunnid, raamatute ja ajaleheartiklite kirjutamine, markide, märkide ja postkaartide kogumine, fotograafiaga tegelemine ning klassikalise ja džässimuusika kuulamine.

"Kui töö pakub rõõmu, saab seda ka kõigest muust. Minul on olemas kõik, mida üldse võib soovida: armastatud töö, armastatud naine, lapsed, kolm tütrelast, kaks pojalast ja üks lapselapselaps. Ning muidugi sõbrad ja kolleegid. Aitäh neile kõigile! Ilma nendeta ja armastatud tööta poleks ma suutnud päevagi vastu pidada."

 

Margarita Tšernjajeva